Posted by CaliNotary on 8/31/06 7:09pm Msg #142683
OT - The Evolution of Mathematics
1. Teaching Math In 1950 A logger sells a truckload of lumber for $100. His cost of production is 4/5 of the price. What is his profit?
2. Teaching Math In 1960 A logger sells a truckload of lumber for $100. His cost of production is 4/5 of the price, or $80. What is his profit?
3. Teaching Math in 1970 A logger sells a truckload of lumber for $100. His cost of production is $80. Did he make a profit?
4. Teaching Math In 1980 A logger sells a truckload of lumber for $100. His cost of production is $80 and his profit is $20. Your Assignment: Underline the number 20.
5. Teaching Math In 1990 A logger cuts down a beautiful forest because he is selfish and inconsiderate and cares nothing for the habitat of animals or the preservation of our woodlands. He does this so he can make a profit of $20. a) What do you think of this way of making a living? b) Topic for class participation after answering the question: How did the birds and squirrels feel as the logger cut down their homes? (There are no wrong answers.)
6. Teaching Math In 2006 Un ranchero vende una carretera de madera por $100. El cargo de produccion es $80. Cuantas tortillas se puede comprar?
|
Reply by Regal/NC on 8/31/06 7:18pm Msg #142686
What a wonderful thing diversity! n/m
|
Reply by Poppy on 8/31/06 7:23pm Msg #142688
That is the best one yet! n/m
|
Reply by Becca_FL on 8/31/06 8:39pm Msg #142700
Spot on, Cali.
In Florida just add this to #4, 5 & 6.
"It really doesn’t matter, because the question is not on the FCAT."
|
Reply by Lisa Prestegard on 8/31/06 9:02pm Msg #142708
LMAO Becca.... you are SO right! n/m
|
Reply by Melissa Peeke on 8/31/06 8:56pm Msg #142706
How many tortillas, indeed!!! Too funny n/m
|
Reply by Linker Mobile Notary Service on 8/31/06 11:30pm Msg #142753
Re: OT - The Evolution ...translation of #6
I couldn't resist #6 so I copied and pasted it into an online translator. Here is the result...
"A rancher sells a wooden highway for 100 $. The charge of production is 80 $. How much omelettes is it possible to buy?"
|
Reply by cassiewi on 9/1/06 1:31am Msg #142774
Good One! Thanks for the chuckle. n/m
|